1η αγωνιστικη Γ εθνικησ: ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ 60 - 58 (16/10/2016)

Με το δεξί μπήκε η ομάδα μας στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε της ομάδας από τα Νέα Μουδανιά με 60 - 58

Οι παίκτες μας ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να πάρουν στην αρχή διαφορά 10 πόντων, κλείνοντας το α' δεκάλεπτο με 17 - 7. Στο β δεκάλεπτο όμως υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη και το β' δεκάλεπτο έληξε με 31 - 22.

Στην επανάληψη, παίζοντας αναγκαστικά μεγάλο διάστημα χωρίς τον στυλοβάτη στην άμυνα και αρχηγό μας Χαλήλ Καδήρ, ο οποίος φορτώθηκε με φάουλ, η ομάδα τη Χαλκιδικής μείωνε συνεχώς τη διαφορά και κατάφερε στο τέλος να περάσει και μπροστά ένα καλάθι. Δυο πόντοι από την ομάδα μας και από δυο χαμένες επιθέσεις για κάθε ομάδα, οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ ο ΓΑΣ ξέφυγε με 5 πόντους, μια αμυντική αδράνεια σε δυο αιφνιδιασμούς των φιλοξενούμενων, έκανε το παιχνίδι πάλι ντέρμπι. Στην τελευταία μας επίθεση ο Σιμάκης ευστόχησε σε μια από τις δυο βολές, 4'' πριν τη λήξη και οι παίκτες των Μουδανιών αστόχησαν σε μακρινό τρίποντο.

Χαρακτηριστικό σημείο αναφοράς για την ομάδα μας οι 17 χαμένες ελεύθερες βολές (22/39, 56,4%)

Δεκάλεπτα: 17-7, 31-22, 45-37, 53-53, 60-58

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης) : Σαββίδης 2, Καραγιώργος, Σκεμπής 5, Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 13 (1), Καναράς, Σημάκης 21, Καλαντζής 9 (1), Καραμπέκης 10, Πίτατζης, Χαλήλ

Ν. Μουδανιά (Παναγιωτόπουλος) : Παπαδόπουλος 5 (1), Δέτσος 15 (1), Σερέτης 4, Τσιγγελίδης 7 (1), Χαριστός Ε. 2, Κουτσούχας, Κοκκίνης, Φιλοξενίδης, Τεζετζίδης 6, Χαριστός Σ. 8, Ταντελέρης 11.