ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ 6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ : 53-61

Στην 6η αγώνιστικη οι παίδες ηττήθικαν από την Ασπίδα Ξάνθης. Οι αντίπαλοι νίκησαν καθώς τα μέλη τους ήταν σχεδόν όλα μεγαλήτερα σε ηλικεία (2001) σε σχέση με του ΓΑΣ (2002-2003). Η ομάδα του ΓΑΣ έδειξε ενα πολύ σοβαρό προσώπο και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά και ελπιδοφόρα για το μέλλον. Οι παίδες άρχησαν το ματς μέτρια αφήνοντας τους αντιπάλους να κάνουν ένα 0-6 σερί. Στο τέλος όμωςέφεραν το ματς πάλι κοντά στο σκορ (8-10), αλλά τελικά δύο τελευταίες άμυνες ήταν κακές τελιώνοντας το α΄δεκάλεπτο 10-15. Στο β΄ δεκάλεπτο ο ΓΑΣ έδωσε την ευκαιρία στην ξανθιώτικη ομάδα να βάλει εύκολα καλάθια, ένω στην επίθεση σκοράροντας τους 9 από τους 12 πόντους Λαρίσης ήταν αυτός που κράτησε τον ΓΑΣ από κοντά στο σκορ. Η ομάδα επανήλθε στο γ΄δεκάλεπτο, εκεί έπιασαν δουλειά ο Τσορπατζόγλου μάζι με τον εξαιρετικό Μποζατζίδη που στην επίθεση έκαναν ότι μπορούσαν κάνοντας το -12 ισοπαλία (36-36) ενώ στην άμυνα η πίεση από τα γκαρντ και τα κερδισμένα ριμπάουντ έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 38-39. Τα πράγματα γίναν δύσκολα με τον τραυματισμό του Λαρίση και μερικές μέτριες επιλογές στην επίθεση έδωσαν την νίκη στην Ασπίδα. Ευχάριστούμε πολύ για την υποστήριξη των φιλάθλων μας και να ξέρετε ότι η βοήθεια που μας δίνεται είναι πολύτιμη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 22-32, 38-39, 53-61.

Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗ:(Ζάντζας) Μαργαρίτης, Παυλίδης, Στουπάς 5 (1), Μποζατζίδης 7, Τσορμπατζόγλου 9, Λαρίσης 18, Κατσαούνης, Ναλμπάντης 10, Ιορδανίδης 3 (1), Φαλαλάκης, Μενής, Βίβογλου.