Εφηβων Play-offs: ΓΑΣ Κομοτηνη - Ασπιδα Ξανθησ 71 -56

Έκαναν το 1-0 οι έφηβοί μας και αισιοδοξούν για τη συνέχεια

Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ κέρδισαν οι έφηβοί μας την αξιόμαχη ομάδα της Ασπίδας. Η ομάδα της Ξάνθης ευστοχώντας σε ελεύθερα τρίποντα προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά στο β' δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23 - 12, ο ΓΑΣ πήρε το προβάδισμα, το οποίο δεν το έχασε ποτέ ξανά. Η Ξάνθη πάλεψε πολύ το ματς και κατέβασε τη διαφορά στο ένα καλάθι με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στο σημείο εκείνο υπήρξε ο τραυματισμός στο δάχτυλο του χεριού για τον παίκτη του ΓΑΣ, Κολεντζαρίδη, ο οποίος τον άφησε εκτός παιχνιδιού και δεν επέστρεψε ξανά. Πιάνοντας όμως και πάλι καλή απόδοση στο δ' δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-10 η ομάδα μας πήρε τελικά την πολυπόθητη νίκη και έκανε το σκορ στη σειρά αυτή 1-0. Η διαφορά δεν παίζει κανέναν ρόλο καθώς, στο final 4 προκρίνεται η ομάδα που θα πετύχει 2 νίκες.

Οι παίκτες μας έπαιξαν με ομαδικό πνεύμα, γεγονός που φαίνεται και από τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας μας και έδειξαν ότι έχουν τη δυνατότητα να φτάσουν, όπως πέρσι ως παίδες, στους τέσσερις της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Ντούρας, Μπάμπης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11 - 14, 34 - 26, 48 - 46, 71 - 57

Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης) : Θεοδωρόπουλος 2, Σαββίδης 17 (2), Γκουτσίδης 9, Καρκατσέλης 7, Κολεντζαρίδης 4, Λουλούδης 5 (1), Καζόγλου 6, Αθανασίου 13, Νέμιτσας 2, Ναντσόπουλος 6, Ναλμπάντης, Μαχαίρας.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης) : Τσεκής 1, Χαραλαμπίδης 6 (2), Κυβρακίδης, Παπαδόπουλος 12 (2), Ντεμάι 12, Σμυρδόγλου 9 (3), Πατσής 12, Παυλάκης 4, Τσουράπας.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 4/3 και ώρα 17:00 μέσα στο Εύμοιρο Ξάνθης