5η αγωνιστικη Γ εθνικησ: ΓΑΣ Κομοτηνη - ΜΕΝΤ 77-76

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας 77-76 με ανατροπή

Ένα ματς το οποίο ευχαριστήθηκαν όλοι οι φίλαθλοι, έγινε χθες στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή επιβλήθηκε της ΜΕΝΤ, η οποία ήταν αήττητη και πρώτη στο πρωτάθλημα, έχοντας στις τάξεις της δυο έμπειρους παίκτες, τους Γιαννούλη και Μιχαηλίδη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο ματς, αιφνιδίασαν τον ΓΑΣ και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς πέτυχαν 33  πόντους κλείνοντας την περίοδο με 33-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ισσορόπησε το ματς αλλά η διαφορά που είχαν πάρει οι αντίπαλοι δεν επέτρεψε να μειωθεί πολύ το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με εννιά πόντους υπέρ τους.

Οι παίκτες στο β ημίχρονο, μπήκαν αποφασισμένοι και με παθιασμένη άμυνα, ώθησαν τον κόσμο στις κερκίδες να τους υποστηρίξει με τις φωνές τους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους σκορ 20-10 υπέρ του ΓΑΣ και το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή. Παρά τα φάουλ (τέσσερα) που χρεώθηκε τόσο ο Χαλήλ, όσο και ο Λεχούδης απέναντι στον Γιαννούλη σε αυτήν την περίοδο, η ομάδα άντεξε και πήρε βοήθεια από όλους τους παίκτες που κλήθηκαν να παίξουν.

Στην τελευταία περίοδο η προσπάθεια των παικτών συνεχίστηκε με το ίδιο πάθος, η ομάδα ξέφυγε με 6 πόντους διαφορά, αλλά δυο χαμένοι αιφνιδιασμοί και δυο τρίποντα του Μιχαηλίδη έφεραν την ΜΕΝΤ μπροστά στο σκορ με έναν πόντο, 71-72. Στο σημείο αυτό ο ΓΑΣ ευστόχησε σε δυο κρίσιμα τρίποντα. Ένα με τον Σκεμπή, όπου ξαναπέρασε μπροστά με δυο πόντους 74-72 και ένα με τον Γιωτόπουλο, αφού είχε προγηθεί ένα καλάθι του Μιχαηλίδη και έγινε 77-74. Το μόνο που κατάφερε η ΜΕΝΤ ήταν να πετύχει ένα καλάθι μετά το time out κάνοντας το τελικό σκορ 77-76

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-33, 43-52,63-62,77-76

Διαιτητές: Δημάδης - Εκίζογλου

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης):Σαββίδης, Μπορμπίδης, Σκεμπής 7 (1), Αθανασίου, Λεχούδης 13 (1), Χατζηδημητρίου 16 (1), Γιωτόπουλος 10 (1), Σιμάκης 23, Πασαλίδης, Παλάσκας, Πίτατζης, Χαλίλ 8

ΜΕΝΤ (Νομικός-Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 7, Παπαδόπουλος Π 9, Μιχαηλίδης 23 (3), Μπουραζάνης 2, Καρανώτας 7 (1), Παπαδόπουλος Α 5 (1), Κάππος, Μπαγκαταριάν 4, Γιαννούλης 17

Στο ημίχρονο του αγώνα τα κορίτσια της σχολής χορού Let's Dance ψυχαγώγησαν τους φιλάθλους με το εκπληκτικό χορευτικό τους.

Οι φίλαθλοι ήταν ο έκτος παίκτης της ομάδας στο χθεσινό μας παιχνίδι και τους ευχαριστούμε πολύ.

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας μέσα στον πρωτοπόρο και αήττητο Μακεδονικό.