12η αγωνιστικη Γ εθνικησ ΧΑΝΘ - ΓΑΣ Κομοτηνη 72 - 70

Χάνοντας το τελευταίο σουτ, έχασε η ομάδα μας μέσα στην ΧΑΝΘ

Οι παίκτες μας μπήκαν συγκεντρωμένοι στην άμυνα και παίζοντας όμορφο μπάσκετ ξέφυγαν στο πρώτο δεκάλεπτο με τέσσερις πόντους. Η ΧΑΝΘ με την ποιότητα των παικτών που διαθέτει, ισσορόπησε το παιχνίδι εκμεταλλευόμενη μερικά λάθη των παικτών μας στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κακή άμυνα και η αστοχία των παικτών μας έδωσαν αέρα 7 πόντων στη ΧΑΝΘ την οποία διατήρησε ένα δίλεπτο πριν τη λήξη του ματς. Εκεί με πίεση στην άμυνα και ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ οι παίκτες μας μείωσαν 72-70. Στο σημείο εκείνο έγινε φάουλ στον Ακεψιμαΐδη 8'' πριν τη λήξη. Ο παίκτης της ΧΑΝΘ αστόχησε και στις δυο βολές ο Λεχούδης, πήρε το ριμπαόυντ, πάσαρε στον Σιμάκη και αυτός διασχίζοντας όλο το γήπεδο επιχείρησε σουτ 3 πόντων, το οποίο δεν βρήκε στόχο και η ΧΑΝΘ πήρε τη νίκη.

Έτσι η ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει δώρο στον Κίμων - για τα γενέθλιά του - το ροζ φύλλο αγώνος. Πάντως παρά την πίκρα της ήττας ο Κίμων κέρασε στο γυρισμό όλη την αποστολή για τα γενέθλιά του

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19 27 -27, 50-43 72-70
Διαιτητές: Καρακώστας-Παζόλης
ΧΑΝΘ(Ζαφειρούδης) Παπαζούδης 6 , Ακεψιμαίδης 20 (3), Ελευθεριάδης, Ζιάκας 3 , Θωμαίδης 2 , Γεωργάκης 17 (1), Πέτροβιτυς 17 (3), Ζαμπάκης 7 (2), Κωστίκας Μακούλης
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Λεμονίδης) Σαββίδης 5 (1), Σκεμπής 4, Αθανασίου 2, Λεχούδης 9(1), Χατζηδημητρίου 13, Καρκατσέλης, Σιμάκης 19, Παλάσκας, Βελή 12 (3), Πίτατζης, Χαλίλ 6, Μαρκογιάννης.

Επόμενος αγώνας, στην Κομοτηνή την Κυριακή 21/1 και ώρα 18:0,0 με τον Αίαντα Ευόσμου ο οποίος βρίσκεται 1 βαθμό πάνω στη βαθμολογία και μετράει εφτά συνεχόμενες νίκες