18η αγωνιστικη Γ εθνικησ: ΜΕΝΤ - ΓΑΣ Κομοτηνη 84-79 (74-74)

Μέσα από τα χέρια της έχασε τη νίκη η ομάδα μας παρά την πρωτοφανή κακή διαιτησία του κου Λελούδα

Παίζοντας ψυχωμένα από το πρώτο λεπτό, οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη κόντρα σε μια ομάδα με μεγάλη εμπειρία. Το ματς ήταν συνεχώς ντέρμπι και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο παίζοντας καλή άμυνα και βγάζοντας αιφνιδιασμούς η ομάδα μας πήρε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων, όπου κράτησε μέχρι ένα λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί, ο Μιχαηλίδης με 2/2 βολές έκανε το σκορ 73-71. Ακολούθησε επίθεση του ΓΑΣ όπου ο Σκεμπής κέρδισε βολές και με 1/2 έγραψε το 74-71, 14'' πριν τη λήξη. Μετά το time out της ΜΕΝΤ, οι αντίπαλοι επιχείρησαν γρήγορο σουτ 3 πόντων (Μιχαηλίδης), όπου αστόχησαν αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με πάσα έξω σούταραν (Καλπαξίδης) αμέσως πάλι για τρεις αλλά ξανααστόχησαν. Η ομάδα μας όμως και πάλι έχασε το ριμπάουντ όπου η ΜΕΝΤ το ξαναπήρε και με σουτ (Παπαδόπουλος Α.) τριών πόντων ευστόχησε στη λήξη του αγώνα και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο υπήρξε και ο τραυματισμός στο γόνατο του Λεχούδη και η ομάδα δεν μπόρεσε να βρει λύση στην επίθεση, όπου σκοράροντας 5 πόντους ηττήθηκε.

Πολλά παράπονα έχει η ομάδα μας από την κακή η διαιτησία του δεύτερου διαιτητή κου Λελούδα, όπου μονοπώλησε των σφυριγμάτων μη κρίνοντας με ίσα μέτρα και για τις δυο ομάδες.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 39-33, 55-55, 74-74, 84-79
Διαιτητές: Παριανόπουλος-Λελούδας
ΜΕΝΤ (Νομικός-Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 10, Παπαδόπουλος Π. 19(2), Μιχαηλίδης 25(2), Καρανώτας 8, Παπαδόπουλος Α. 11(3), Μπαγκντασαριάν, Γιαννούλης 11, Τζιούφας.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σκεμπής 4, Αθανασίου, Λεχούδης 13(2), Χατζηδημητρίου 16 (2), Γιωτόπουλος 9(2), Σιμάκης 16(1), Καρκατσέλης 3(1), Χαλήλ 9, Μαρκογιαννάκης 4.

Επόμενος αγώνας, στην Κομοτηνή με τον 2ο της κατηγορίας Μακεδονικό, την Κυριακή 11/3 και ώρα 18:00